06 grudzień 2017
II Gminny Przegląd Młodzieżowych Teatrzyków Profilaktycznych
Życie od teatru różni się tylko tym,
że w życiu nie ma prób generalnych.
Teatr – jak ogień olśniewa i oświeca – teatr to również ciekawa forma przekazywania treści z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom. Pomaga promować życzliwość, zrozumienie i szczerość. Uczy, jak mądrze i pięknie żyć.
Dnia 06.12.2017 r. w świetlicy, w Komorowie ,odbył się II Gminny Przegląd Młodzieżowych Teatrzyków Profilaktycznych. Do przeglądu przystąpiły szkoły:
Zespół Szkół w Komorowie
Zespół Szkół w Wiadernie
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smardzewicach
Licznie przybyli zaproszeni goście:
1. Dyrektor ZEAS-u – p. Sławomir Piotrowski
2. Starszy specjalista pracy socjalnej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Mazowieckim - p. Barbara Pociejkin
3. Fundacja „Arka Nadziei”- p. pedagog - Anetta Markiewicz
4. Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - p. Maria Robak
5. Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – p. Aleksandra Cedro
6. Dyrektor Zespołu Szkół w Wiadernie - p. Arkadiusz Świech
7. Wicedyrektor Zespołu Szkół w Komorowie - p. Dorota Dyńdo
8. Bibliotekarz Gminnej Biblioteki w Smardzewicach, Filia w Komorowie - p. Wioletta Jarosz
9. Przedstawiciele Rady Rodziców
10. Uczniowie wraz z opiekunami: z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Smardzewicach z opiekunem - p. Katarzyną Wosińską, z Zespołu Szkół w Wiadernie z opiekunem - p. Anną Sobierską i Zespołu Szkół w Komorowie z opiekunem - p. Grażyną Dąbrowską
Uczniowie prezentowali przedstawienia dotyczące szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień, poruszające między innymi problemy alkoholizmu, narkomanii, przemocy i agresji, samotności i braku zrozumienia.
Zaprezentowane przedstawienia pokazały, że oddziaływanie teatrów profilaktycznych jest duże: może wspomagać rozwój młodzieży, dokonywać pozytywnych zmian, uwrażliwiać na problemy i potrzeby drugiego człowieka, uczyć odpowiedzialności za własne działania czy radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
Gminne Teatralia cieszą się dużym zainteresowaniem, a poziom prezentowanych przedstawień jest coraz wyższy.
Komisja Konkursowa w składzie: p. Aleksandra Cedro (przewodnicząca) , p. Barbara Pociejkin, p. Anetta Markiewicz, p. Maria Robak , p. Wioletta Jarosz i p. Sławomir Piotrowski, przyznała dyplomy z wyróżnieniem dla Zespołu Szkół w Wiadernie i Zespołu Szkół w Komorowie oraz nagrodę główną, w tym puchar zwycięzcy, dla Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Smardzewicach.
Nagrodę dla NAJLEPSZEJ KREACJI AKTORSKIEJ otrzymały uczennice: Daria Arkusińska z Zespołu Szkół w Wiadernie i Karolina Szewczyk z Zespołu Szkół w Komorowie . Gratulujemy!
Spotkanie nie odbyłoby się, gdyby nie sponsorzy. Współorganizatorami i sponsorami tego doniosłego wydarzenia, byli:
1. Dyrektor ZEAS-u – p. Sławomir Piotrowski
2. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tomaszowie Mazowieckim
Rodzice:
3. Pani Daria Dębiec
4. Pan Arkadiusz Fijałkowski
5. Pan Dariusz Gonciarz
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a każda ze szkół prezent, który posłuży uczniom
i szkole przez kolejne lata. W przerwie, między kolejnymi występami szkół można było skorzystać z przygotowanego słodkiego poczęstunku, kawy i herbaty. Dla wszystkich uczestników i publiczności (stanowili ją uczniowie klasy II gimnazjum Zespołu Szkół w Komorowie), były soczki i pączki. Atrakcji było bardzo wiele. Na zakończenie, specjalnie na tę okoliczność, został przygotowany tort, który ufundowała Pani Daria Dębiec.
II Gminny Przegląd Młodzieżowych Teatrzyków Profilaktycznych był kontynuacją rozpoczętego w 2016 roku konkursu, zainicjowanego przez nauczycielkę Zespołu Szkół w Komorowie – p. Grażynę Dąbrowską. Kolejny rok do współpracy włączyła się p. Halina Mierzwa, która dopingowała i pomagała w realizacji tegoż przedsięwzięcia.
Celem głównym Przeglądu jest DOTYKANIE ŻYCIA PRZEZ SZTUKĘ! Chcemy w ten sposób przygotować uczniów do odgrywania ról społecznych w zmieniającej się rzeczywistości. Gra aktorska wymaga od uczestników pełnego, uczuciowego i emocjonalnego zaangażowania, a to, naszym zdaniem, ma pomóc im w głębszym i bardziej osobistym dotarciu do określonego problemu.
Gminne Teatralia na stałe wpisały się w tradycję naszej szkoły. Do zobaczenia za rok!