01 sierpień 2017

Smardzewicki festyn u Św. Anny

W dniu 29. 07. 2017 r. odbył się smardzewicki festyn u Św. Anny. To doroczne święto naszej miejscowości bogatej w tradycje historyczne, religijne i ludowe. W tym roku odbył się on na „smardzewickich ogrodach” i zgromadził bardzo liczną publiczność, zarówno mieszkańców Smardzewic jak i tych, którzy w Smardzewicach tylko bywają.
Organizatorami imprezy byli Sołtys i Rada Sołecka, KGW w Smardzewicach, Gmina Tomaszów Mazowiecki, OSP w Smardzewicach, Rada Rodziców Zespołu Szkół oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Smardzewicach. Pomimo znacznego trudu organizacyjnego, jaki został włożony w przygotowanie imprezy nie mogłaby się ona odbyć gdyby nie wsparcie finansowe sponsorów, których było bardzo wielu i którym bardzo dziękujemy.
Jako pierwsza zagrała Orkiestra Dęta OSP w Smardzewicach,  której występ jak zwykle wszystkich zachwycił, a muzycy zostali wywołani brawami do bisowania.  Po orkiestrze brawurowo zagrał miejscowy „Boys Band” w składzie: Antoni Ruta, Mateusz Sońta, Maciej Kotowski, Jakub Sidwa, bracia Patryk i Jakub Wiktorowiczowie.
Zespół „Smardzewianie” zaprezentował się podczas festynu w dwóch odsłonach wokalnej i tanecznej. Występ zespołu został nagrodzony gromkimi brawami.
Gościnnie po raz pierwszy wystąpiła Radosna Grupa Folkowa „Śliczny Zespół” z Rzeczycy. Istniejący od kwietnia bieżącego roku zespół swoją muzykę inspiruje folklorem z całej Polski.
Niekwestionowaną gwiazdą festynu były „Raduńskie Słowiki” z Białorusi. Działający od 25 lat pod patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie zespół upowszechnia i promuje polskie tradycje ludowe i narodowe w kraju i zagranicą. Obecnie liczy ok. 70 dzieci w wieku od 7 do 17 lat. Zaprzyjaźniony od 8 lat z naszymi „Smardzewianami” koncertował w Smardzewicach już kilka razy.  
W czasie festynu przeprowadziliśmy quiz wiedzy o Smardzewicach, który był krótką lekcją historii naszej miejscowości.
Festynowi towarzyszyły też inne wydarzenia tj.: wyprzedaż książek i rzeczy podarowanych bibliotece, sprzedaż kwiatów z bibuły wykonanych przez panią Halinę Król pracownicę Świetlicy Wiejskiej. Całkowity dochód ze sprzedaży został przekazany zespołowi „Smardzewianie”. W „strefie dzieci” młodsi uczestnicy festynu brali udział w przygotowanych dla nich zabawach. Dzieci miały okazję oglądać wozy strażackie i sprzęt będący na wyposażeniu OSP w Smardzewicach. Wspólne biesiadowanie i zabawa taneczna „pod gwiazdami” trwały do późnych godzin nocnych.

Kalendarz